Flere it-selskaber på First North overvejer exit

En række af it-selskaberne på minibørsen First North pusler med tanker om at forlade børsen. Mediestormen om mini-børsen generer mange af selskaberne.

Artikel top billede

Blæsten på First North fortsætter med uformindsket styrke.

En række selskaber noteret på minibørsen har været udsat for massiv kritik.

Blandt andet ejendomsselskabet Abaris, der blev afnoteret på grund af beskyldninger om fup. Nanocover har ligeledes været under beskydning for i en periode at have være styret af den dømte selskabstømmer Leif Bundgaard Hansen.

Og senest er Danventures, der har Edison-deltageren Swirlnet som det eneste selskab i sin portefølje, kommet i så store økonomiske vanskeligheder, at selskabets stiftere har været nødsaget til at yde et akut lån på 500.000 kroner til finansiering af driften.

Det blev til sidst for meget for First North-selskabet Notabene's direktør, Brian Mertz Pedersen, som til business.dk udtalte, at de mange dårlige historier er årsag til, at selskabet senest til sommer vil afnoteres fra First North og i stedet hoppe over på OMX, tidligere Københavns Fondsbørs.

Hvad siger de andre?

Laptop-producenten Zepto overvejer også løbende mulighederne.

"Mit job er at varetage investorernes interesser, og det er klart, at jeg skal tage det med i mine overvejelser, hvis selskabet rent aktiemæssigt og forretningsmæssigt har mere gavn af at være på en anden markedsplads end First North," siger administrerende direktør Lasse Frost fra Zepto.

"Det er klart, at den uro, der har været, er med til, at man i større grad har attention på de overvejelser, man måtte gøre sig ved en eventuel flytning til en anden markedsplads. Så vi har tænkt over det, men har ikke nogen aktuelle planer."

Hos IT Intergroup er man også ked af det dårlige ry, som First North har fået.

"Det er vi mange, der begræder. Men vi har for tiden ikke nogen overvejelser om at forlade First North i den tidshorisont," siger direktør Jesper Østergaard fra IT Intergroup med henvisning til Notabene's udmelding om at forlade First North senest til sommer.

Han mener således, at et selskab mindst skal have en omsætning på...fortsættes

... et par hundrede millioner for at tage springet videre, og den størrelse regner direktøren ikke med, at IT Intergroup omsætter for hverken i år eller til næste år.

Fremskynder processen

Athena IT Group har det dog som sit erklærede mål at forlade First North til fordel for OMX.

"Vores mål har fra begyndelsen været at komme op på hovedbørsen (OMX Nordic Exchange Copenhagen, red.). senest to år efter noteringen på First North. Vi har ikke haft nogen ambitioner om at blive på First North i længere tid. Det er kun et trinbræt for at komme videre," siger administrerende direktør Peter Kroul fra Athena IT Group.

Den målsætning kræver en notering på OMX senest 29. maj 2009, men selskabet er allerede i gang med forberedelserne til at gøre entre på hovedbørsen.

"Jeg vil ikke sige, at forberedelserne primært er trigget af de dårlige nyheder om First North, men det er klart, at den seneste tids uro har fremskyndet processen," siger Athena IT Group's direktør.

Han understreger dog, at selskabet endnu blot er i gang med at undersøge mulighederne for OMX-debut, og at deadlinen stadig lyder senest 29. maj næste år.

"Men jeg håber da på, at vi kan gøre det allerede i år, for vi er da lige så trætte af det, som de andre seriøse selskaber på First North," siger Peter Kroul.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)